fbpx
Award Board

Paris

  • BEST DIRECTOR : Resonance – Edouard Tardan (HK)
  • BEST DOCUMENTARY : The Little Tenants – Philippine de Saint-Exupéry (FR)
  • BEST SHORT FILM : Jane Doe – Samantha Ferrand (US)
  • ARFF JURY AWARD : The Dark Wood – Guy Massaux (BE)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : Uprising – Anton Ceuppens (SI)
  • ARFF GLOBE AWARD : #WeLaGente – John X. Carey (US)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Mirror – Akio Fukushima (UK)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : Monk – Aly Rose (CN)
  • BEST MUSIC VIDEO : Brujas – Juan Camilo Serrano & Andrés Serrano (CO)
  • BEST ANIMATION : Oh, Friedrich! – Carolina Janning (BR)
  • BEST STUDENT FILM : Arabian Night – Pierre Mouzannar (UK)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Arcana Six – Mackenzie Patrick Flynn (US) // Q&A – Yueh-Tzu Sun (TW)
  • BEST TRAILER : Chin Chih Yang: Face the Earth – Ming Chuan Huang (US – TW)
Around International – Paris
February 2019 Selection

Amsterdam

  • BEST FEATURE FILM : Landless – Caroline D’Ávila & Sandro Langer (BR)
  • BEST FEATURE DOCUMENTARY : A Glorious Delegation To Pyongyang – Pepi Romagnoli (IT)
  • BEST SHORT FILM : Transmissions of Unwanted Pasts – Prabda Yoon (TH)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : Reaching For Greatness – Imani Walker (US)
  • ARFF JURY AWARD : Burning – VS Sanoj (IN)
  • BEST DIRECTOR : Herringbone – Gene Du Plessis (US)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : White Christmas – Bill Megalos / dir: Jeff Kanew (US)
  • ARFF GLOBE AWARD : As It Happened: Ongoing Stories of the Nakba – Sara Aurorae (PS)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : I’m Not Going Anywhere – Pierce Hadjinicola (AU) // A Close Shave – Michele Aboud (AU)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : The Bitter Time – MengNa Jiang (CN)
  • BEST STUDENT FILM : Federation Temple – Trei Hill (US)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTION : Apptopia – MengNa Jiang (US)
  • BEST TRAILER : The Wrong One – Yaa Boaa Aning (US)
Around International – Amsterdam
February 2019 Selection

Barcelona

  • BEST DIRECTOR : Her Story – Sudipta Dey (IN)
  • BEST DOCUMENTARY : A Different Script – Francesca Carter & Eva Andersen (US)
  • BEST SHORT FILM : Falling – Daymon Britton (UK)
  • ARFF JURY AWARD : UNSETTLED – Tom Shepard (US)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : Veni Bici Sushi – A bicycle Journey – Matteo Inzani (IT)
  • ARFF GLOBE AWARD : 897Km de Douro – André C. Macedo (PT)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Mango . Amiss In The Abyss – Guillaume Leblanc (US) // The Hunter’s Bed – Kamir Méridja (FR)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : Dear Fear – Benji Weeratunge (UK)
  • BEST MUSIC VIDEO : Run – Aurélien Achache (FR)
  • BEST ANIMATION : The Most Magnificent Thing – Arna Selznick (CA)
  • BEST STUDENT FILM : The Translator. – Pagorn Jungrungruang (SG)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTION : Effigy – Poison and the City – Udo Flohr (DE)
  • BEST TRAILER : Abeyance – Harley Wallen (US)
Around International – Barcelona
February 2019 Selection

Berlin

  • BEST FEATURE FILM : Chubby Café – LI Qia (CN)
  • BEST FEATURE DOCUMENTARY : The Unbelievable Plight of Mrs. Wright – Greta Valenti & Robin Davey (US)
  • BEST SHORT FILM : Tamora Imperatrix – Carolina Rath (DE)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : A Close Shave – Michele Aboud (AU)
  • ARFF JURY AWARD : Epoch – Kevin McGloughlin (IE)
  • BEST DIRECTOR : Injúria – Ernani Nunes (BR)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : Lost Thekra – Hussain Alsadeq / dir: Almuhannad Alkadam (SA)
  • ARFF GLOBE AWARD : Ossau – Alex Peneau (FR)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Hooked – Anthony Patellis (US) & COPYCAT – Yo Vo (BG)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : The No Shit Show – Nathalie Cusson & Joshua Cox & Solomon Burbridge (CA)
  • BEST STUDENT FILM : Dark Matters – David Daniel Sentosa (UK)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Whorehouse Visitor – Rencheng Liu – (US) // Norhern Lowland – Klaus Welp (FI)
  • BEST TRAILER : Regret – Anas Mohamed Awal (ML)
Around International – Berlin
February 2019 Selection

Related Posts