Around International -Berlin December 2017 Winners
- BEST FEATURE FILM : Un dénommé Homme-Plume FEATHERMAN – ERIC DICK (FR)
- BEST FEATURE DOCUMENTARY : Generation “N”: Deutschböhme (DE) Dir: Veronika Kupková & Olga Komarevtseva
- BEST SHORT FILM : STEPS FOR LIFE – PAUL JERNDAL (SE)
- BEST SHORT DOCUMENTARY : LIFE THROUGH A LENS – Jeffrey Levenson & Ronete Levenson (US)
- ARFF JURY AWARD : LITHUANIA – GASPARD AUDOUIN (BE)
- BEST DIRECTOR : DER DUNKLE REIGEN – DOMINIK BÜCHELER (AT)
- BEST CINEMATOGRAPHY : THE LAST OF THE LAST – PATRICE GUILLAIN (FR)
- ARFF GLOBE AWARD : DAY OF THE AFRICAN CHILD – PETER MIDVA (KE)
- BEST EXPERIMENTAL FILM : PESSIM – TAKCOM (JP)
- BEST STUDENT FILM : DELUGE – WYNAND LOUW (ZA)
- BEST TRAILER : WEIRD – FAUSTO MONTANARI (IT)
Around International -Amsterdam December 2017 Winners
- BEST FEATURE : MELODY MAKERS – LESLIE ANN COLES (CA)
- BEST SHORT FILM : UROBOROS – Bruna Sanchez & Rens Willemsen ( NL)
- BEST SHORT DOCUMENTARY : Molokans: The Fifth Generation Harry Tamrazian (AM)
- ARFF JURY AWARD : NIRVANA OF SODOM° – XIE TIAN (CN)
- BEST DIRECTOR : BORDER SOULS – TAKIS BARDAKOS (GR)
- BEST CINEMATOGRAPHY : WISHFUL THINKING – DENNIS NAP (NL)
- ARFF GLOBE AWARD : A TICKET TO ETERNITY – Harry Tamrazian (AM)
- BEST EXPERIMENTAL FILM : A SINGLE GARDEN – MONICA KLEMZ (BR)
- BEST STUDENT FILM : LOST BUT FOUND – KARTIKAY D PAWAR (IN)
- BEST TRAILER : ONE,TWO,GUESS WHO’S WHO – SYSTEM (IT)
Around International -Barcelona December 2017 Winners
- BEST DIRECTOR : LOST FARE – BRUCE LOGAN (US)
- BEST FEATURE DOCUMENTARY : ACTORS OF SOUND – LALO MOLINA (US)
- BEST SHORT FILM : LADY LABRYNTH – JO PRATTA (US)
- BEST SHORT DOCUMENTARY : JACK PANNA – LATHAM WRIGHT (UK)
- BEST CINEMATOGRAPHY : THE BEHOLDER – NORAH MC GETTINGAN (FR)
- BEST MUSIC VIDEO : ANIMAL MUSIC VIDEO – GABRIEL MOZART STEVEN ABEYTA (US)
- BEST EXPERIMENTAL FILM : BOP – ANIA CATHERINE (US)
- BEST STUDENT FILM : FRAME – ANDRES RAMIREZ (CA)
- BEST TRAILER : ALGERIAN’S FLOWERS – ROSITSA TRAYANOVA (FR)
Around International -Paris December 2017 Winners
- BEST FEATURE FILM : A FAMILY – SEBASTIANA RISO (IT)
- BEST FEATURE DOCUMENTARY : Bill Evans Time Remembered – BRUCE SPIEGEL (US)
- BEST SHORT FILM : PERPLEXED MUSIC – MARK McGANN (UK)
- BEST SHORT DOCUMENTARY : Belle-Île-en-Mer, a Breton and Acadian Island – PHIL COMEAU (CA)
- ARFF JURY AWARD : The Chaos Candidate: How Trump Won – FARHAAN AZIZ (US)
- BEST DIRECTOR : ULYSSES – FEDERICO ALOTTO (IT)
- BEST CINEMATOGRAPHY : VARANASI – BEYOND LIFE (AE)
- ARFF GLOBE AWARD : BOU (BRIDE) – MAHI RAMAKRISHNAN (MY)
- BEST EXPERIMENTAL FILM : QUEENS – HOOMAN TORABI (IR)
- BEST MUSIC VIDEO : I REMEMBER FRIDA – ALBERTO NACCI (IT)
- BEST STUDENT FILM : ALGERIAN’S FLOWERS – ROSITSA TRAYANOVA (FR)