Skip to content
Around International – Barcelona December 2018 Selection
BEST DIRECTOR : The Crushes – Eugenii Baranov (UA)
BEST DOCUMENTARY : There’s A Hell Of A Racket Coming From Your House, Mrs. Wood – Stuart Douglas (UK)
BEST SHORT FILM : HAPPY ? – Petra Trampuz (SI)
ARFF JURY AWARD : PRAY – Lukas Kratochvil & Jan Musil (CZ)
BEST CINEMATOGRAPHY : Paynes Find – Michael Fletcher / dir: Myles Pollard (AU)
ARFF GLOBE AWARD : Open Water Rowers – Albert Esteve (ES)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Inmate – Zhiru Xie (CN) & Winfield Historical Times…And Other Oddities – Julia Cowle (US)
BEST EXPERIMENTAL FILM : ?NOM?LY – Jacco Kliesch (DE)
BEST MUSIC VIDEO : LOLO -The End of my Time / dir: Yvann Yagchi (CH)
BEST ANIMATION : Lost Steps – Per G Nilsson (SE)
BEST STUDENT FILM : Fishnet – J. Casey Modderno (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Ocean – Sinead McDevitt (DE – AU)
BEST TRAILER : Antidote – Pierre & Max (FR)
Around International – Paris December 2018 Selection
BEST DIRECTOR : The Child is the Mother of the Man – Lucy Warren Bidwell (US)
BEST DOCUMENTARY : Land Without God – Gerard Mannix Flynn, Lotta Petronella, Maedhbh McMahon (FR)
BEST SHORT FILM : Characters – Sir Franz Pagot & Rizwan Wadan (UK)
ARFF JURY AWARD : Butterscotch – Courtney Paige (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Ruffians – Alexandre Jallali (BE)
ARFF GLOBE AWARD : Unraveling Athena – Francis Amat (US)
ARFF AUDIENCE AWARD : Cash Out – Hen Makhluf (IL)
BEST EXPERIMENTAL FILM : HIPPOPOETESS – Francesca Fini (IT)
BEST MUSIC VIDEO : Run – Aurélien Achache (FR)
BEST ANIMATION : Meteorlight – Jonny Eveson (UK)
BEST STUDENT FILM : The Song of Burying Flower – Xiaohan Ma (HK)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Aboriginal Radio – Adrien Sommen (FR)
BEST TRAILER : Falling Stars – Mattia Chiaravalloti (UK)
Around International – Amsterdam December 2018 Selection
BEST FEATURE FILM : Edda Tudor – Grace Denker (DE)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Shaka – Morgan Le Faucheur (FR)
BEST SHORT FILM : Feral – Simon Perahia & Joris Cottin (CA)
BEST SHORT DOCUMENTARY : My Body is Not A Weapon – Platon Antoniou (CD)
ARFF JURY AWARD : The Legend – Florian Heessique (FR)
BEST DIRECTOR : Absence – Valentina Romanelli & Maxime Rochat (CH)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Rat Child – Urooj Azmi (QA)
ARFF GLOBE AWARD : Sare Jahan Se Accha – Gurprasad Singh (IN)
ARFF AUDIENCE AWARD : Wild Butterfly – Yuen Ching Yip (CN) & Anacronte – Raúl Koler (MX – AR)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Super Cut Free Way – Vasco Diogo (PT)
BEST STUDENT FILM : Tequila Sunrise – Adam Bentley (UK)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : REGRET – Anas Mohamed Awal (ML)
BEST TRAILER : Last Breach – Christos Filippou (GR)
Around International – Berlin December 2018 Selection
BEST FEATURE FILM : Tuscaloosa – Philip Harder (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : A glorious delegation to Pyongyang – Pepi Romagnoli (IT)
BEST SHORT FILM : Two Black Coffees – Michael Driscoll (UK)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Where The Desert Meets The Ocean – Véna Píša (CZ)
ARFF JURY AWARD : 50:50 – GSFA (CH)
BEST DIRECTOR : Wolves – Maximilian Martin (DE)
BEST CINEMATOGRAPHY : For It Is Written – Christian Kristensen/dir:Daniel Ståhl (SE)
ARFF GLOBE AWARD : El Austriaco – Martin Herbst (AT)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Mutter – Hubertus Hinse (DE) & Neverland -Xingyu Zhao (AU)
BEST EXPERIMENTAL FILM : A Dream of a Man With a Light Bulb – Dimitri Limpert (DE)
BEST STUDENT FILM : The Verge – Cem Ünsal (TR)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Dust – Nigel Mulligan (IE)
BEST TRAILER : Vikings Now – Gemma Laurelle (AU)