Skip to content
July 2019 – Barcelona
BEST DIRECTOR : Miracle – Bongi Ndaba (ZA)
BEST DOCUMENTARY : The Amber Light – Adam Park (UK)
BEST SHORT FILM : JENNI – Ray R HUNGRIA (US)
BEST CINEMATOGRAPHY : Your Smile – Haoxiang Liu / dir: Haochen Yang (CN)
ARFF GLOBE AWARD : A Century of Dreams – Ven Jemersic (SI)
ARFF AUDIENCE AWARD : JULIA LIROS: ME SIENTO SOLA – Ludovica Lirosi (IT)
BEST EXPERIMENTAL FILM : SANFOKA – Vivian Vivas (CO)
BEST MUSIC VIDEO : Hanreti : Shine On – Sylvie Kohler (CH)
BEST STUDENT FILM : Iberion – Nico Wilcox Cano (ES)
BEST ANIMATION : Be Hold – Gilnaz Arzpeyma (CA)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Hoy No – Daniel Alejandro (AU) & My Little Bum – Steven Go (CA)
BEST TRAILER : 2 Below 0 – Tim Cash (US)
July 2019 – Paris
BEST DIRECTOR : The return of Richard III on the 9:24am train – Eric Bu (FR)
BEST DOCUMENTARY : THE DEAD, THE DAY AFTER – Chihsiung Asio LIU (TW)
BEST SHORT FILM : Stubborn as a Mule – Victor Bargès (FR)
BEST CINEMATOGRAPHY : CHOCOLATE MAN – Julian C. Steiner / dir: MEG (DE)
ARFF GLOBE AWARD : Caring In Another World – Coline Morand (FR)
ARFF AUDIENCE AWARDS : The Nun’s Kaddish – Luis ismael (US) & Stuck – Muhammad K. Smith (KR)
BEST EXPERIMENTAL FILM : This is my land… – Salvador Miranda (NL)
BEST MUSIC VIDEO : Ginta : Tattoo – Aleksandras Brokas (LT)
BEST STUDENT FILM : The Fall Leaves – Maya McCullough (US)
BEST ANIMATION : Fury – Stefano Lentini & Samuel Yal (FR)
ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Ada – Dane Winn (UK) & Coming Back to Life – Jean Paul El Hachem (LB)
July 2019 – Berlin
BEST FEATURE FILM : The Reliant – Paul Munger (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : NAMASTE – Project trip Viva con Agua – Christian Felber (CH – NP)
BEST SHORT FILM : artHOUSE PARAINEN – Rolf Lindblom (FI)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Bosphorus Cymbal Masters – Daniel Ali (UK)
BEST DIRECTOR : The Seahorse Trainer – Ricardo Bonisoli & Babak Bina (CA)
BEST CINEMATOGRAPHY : The West Kerry Cowboy – Sophie O’Donovan / dir: Cian O Connor (IE)
ARFF GLOBE AWARD : Lights of Hope – Mario Pons Múria (ES, FR, GR, SY)
ARFF AUDIENCE AWARD : How good that you are here! – Elias Rauchenberger (AU)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Pink Bubblegum – Summa Cilem (DE)
BEST STUDENT FILM : A Stranger – Napat Anuwongcharoen (TH)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Accompanist – Frederick Keeve (US)
BEST TRAILER : John – Shihyun Wang (US)
July 2019 – Amsterdam
BEST FEATURE FILM : VORTEX – Christophe Karabache (FR)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Vegetable skin, an interview – Giovanni Soletta (IT)
BEST SHORT FILM : Tombstone Pillow – Daniel Lir, Bayou Bennett (US – PH)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Women of Gold – Jerry de Mars (NL)
BEST DIRECTOR : Terms and Conditions – Leon de Levita (NL)
BEST CINEMATOGRAPHY : The Duckpond – Kristoffer Jönsson / dir: Robert Andersson (SE)
ARFF GLOBE AWARDS : Buried Seeds – Andrei Severny (US) & Carrying Tomorrow – Hezekiah Lewis (US – ET)
ARFF AUDIENCE AWARD : Short Calf Muscle – Victoria Warmerdam (NL)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Sunset – German Martinez (NL)
BEST STUDENT FILM : The Priest – Ken Ubaghs (BE)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Barman Of The Stars – Eva Vizcarra (ES)