fbpx
Award Board
June 2019 – Barcelona
  • BEST DIRECTOR : The Rose is Death – Daniel Giménez (ES)
  • BEST DOCUMENTARY : For Love or For Anger – Fabrizio Raggi (IT)
  • BEST SHORT FILM : KRIM – Manuel Hüttner (AT)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : The Sunflower – Fyodor Petrukhin (RU)
  • ARFF GLOBE AWARD : Wormhole – Vahid Davoodi Pooya (IR)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Los Punsetes “Miedo” – Pablo Nieto (ES) & White Cube -Yasutaka Nakata (JP)
  • BEST EXPERIMENTAL VIDEO : KA•TA•O•RI•HA – Kei Uehara (JP)
  • BEST MUSIC VIDEO : ‘’Adam Evald – That Day’’ – Alexander Grinash
  • BEST STUDENT FILM : Aliron – Adrià Llauró (ES)
  • BEST ANIMATION : The Masque of Blackness – Epoh Beech (UK)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTION : “A Small Mistake” – William Weinig (US)
  • BEST TRAILER : 129 – Peter Noel (HU)
  June 2019 – Paris
  • BEST DIRECTOR :  Miss Chazelles – Thomas Vernay (FR)
  • BEST DOCUMENTARY : Better – Justin McAleece (US)
  • BEST SHORT FILM : Return To Sender – Lou Dubigeon (US)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : Dolls Don’t Die – Julie Prieur (CA)
  • ARFF GLOBE AWARD :  It is Not Too Late – Vladimir Miketa (HR)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : I DO ME – Julien Pohl (DE) & Body First MV – Jane Zhang – OUTERSPACE Leo (TW)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : Bunker on Kummerstraße – Susanne Dietz (UK – DE)
  • BEST MUSIC VIDEO : The Avant-Gardener – Lindsay Katt & Heather Matarazzo & Jeremiah Kipp & Carl Byrd
  • BEST STUDENT FILM : La Chrysalide – Lily Landecy (FR)
  • BEST ANIMATION : Right Now – Tania Khalaf (LB)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Ashes to Ashes – Taylor Rees – Renan Ozturk (US) & Oh, Brother – Laurin Gausch (AT)
  • BEST TRAILER : Finite Water – Zachary Thomson & Dianne Wennick (US)
  June 2019 – Berlin
  • BEST FEATURE FILM : Adamstown – Patrick Merz & Henning Wötzel-Herber (DE)
  • BEST FEATURE DOCUMENTARY : Buried Seeds – Andrei Severny (US – IN)
  • BEST SHORT FILM : AWAKE – Ben Wang (US)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : M’Hamid Oasis Morocco – Monika Koeck (UK – MA)
  • BEST DIRECTOR : Windows, Windows – Wojciech Solarz (PL)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : Drown Among The Dead – Julio E. Valdes (MX)
  • ARFF GLOBE AWARD :  The Birth –  Mazen Adel (EG)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Prufrock Blues – Anne-Sophie Bine (FR) &  The animal that therefore I am – Bea de Visser (NL)
  • BEST EXPERIMENTAL FILMS : We Shall Overcome – Kelvin Shum (US)
  • BEST STUDENT FILMS : Silent is the House – Cole Edward Hill (US)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTION : Skye Steele – Rise of Nefertiti / Howard Perry (UK)
  • BEST TRAILER : Raging Cult – Meagan Adele Lopez (FR)
  June 2019 – Amsterdam
  • BEST FEATURE  FILM :  Nursery Rhyme of a Madman – Igor Stephen Rados (CA)
  • BEST FEATURE DOCUMENTARY : The Last Tribes – Ebru Cakirkaya  (NA – TR)
  • BEST SHORT FILM : CLOVER – Bonnie Chen (CN)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : How to Bend Concrete in 108 Easy Steps – Mahesh Madhav (US)
  • BEST DIRECTOR : TRISKELION – Stuart T Birchall (UK – TH)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : Trauma – Lud?vic Matthey / dir: Basile Manent (CH)
  • ARFF GLOBE AWARD :  Humanitarian – Erick Fix (US – JO)
  • ARFF AUDIENCE AWARD : SERVAIS – Rudy Pinceel (BE)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : Phainesthai – Cyan Meeks (US)
  • BEST STUDENT FILM : This Way Out – Alix Speyer Bacher (US)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTION : Lost Kids – Morgan Grunefeld (NL)
  • BEST TRAILER : Story Of Convicts  – Benjamin Sebire (FR)

Related Posts