Skip to content
May 2019 – Barcelona
BEST DIRECTOR : Garbanotas – Titas Sudžius (LT)
BEST DOCUMENTARY : Steady Heart – Gino Ceriachi (IT)
BEST SHORT FILM : Flour – Joanna Nelson (VE)
BEST CINEMATOGRAPHY : Revenge – Daniele Paglia (IT)
ARFF GLOBE AWARD : Finite Water – Zachary Thomson & Dianne Wennick (US)
ARFF AUDIENCE AWARD : The Role Of A Lifetime – Marc Saez (FR)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Studio – Jer Sklar (US)
BEST MUSIC VIDEO : I might – Michal Liszcz (PL)
BEST STUDENT FILM : Deep Breath – Teri Lee (KR)
BEST ANIMATION : Aripi – Dmitri Voloshin (MD)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : CHHE – Jer Sklar (IN)
BEST TRAILER : The Happy Accident – Paloma Suau (PR)
May 2019 – Paris
BEST DIRECTOR : See you tomorrow – Pauline Mabille (FR)
BEST DOCUMENTARY : 40 Weeks in Cinecitta – Francois Larosa (US)
BEST SHORT FILM : Oh, Brother – Laurin Gausch (AT)
BEST CINEMATOGRAPHY : Remnants – Guy Staley / dir: Kit Wilson (US)
ARFF GLOBE AWARD : On Clowns & The Mysterious Keys of Laughter – Johnny Tron (US)
ARFF AUDIENCE AWARDS : Healing – Louis Courtemanche (CA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : You’re Going to Ruin his life – Lauren James (US)
BEST MUSIC VIDEO : Tokyo Nostalgie – Hiroshige Goto (JP)
BEST STUDENT FILM : Three is a Lot – Diego De Vidts & Tyler Marlowe (US)
BEST ANIMATION : Dead bodies below the floor – Andreas Tschiedel (DE)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : It’s Night – John Long (US)
BEST TRAILER : Afaf – Layan Adham Ismail (EG)
May 2019 – Berlin
BEST FEATURE FILM : Lost at desert – Sila Agavale (US)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : The Minds of Men – Melissa & Aaron &Dykes
BEST SHORT FILM : The People Are The Brand – Adrian Perez (CH)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Barefoot: A week of sport and culture – Andre Harris (DE – JM)
BEST DIRECTOR : Black Shore – Jon Park & Grant White (UK)
BEST CINEMATOGRAPHY : I Can – Urozhaeva Ivetta
ARFF GLOBE AWARDS : Keep the Fire Lit – Fox Redsky (US) & Tacit Blue – Wenkai Duan (CN)
ARFF AUDIENCE AWARD : Albelo Jaipur – Chandan Singh (IN)
BEST EXPERIMENTAL FILMS : OCTAVE – James Medcraft (UK)
BEST STUDENT FILMS : Ambivalence – Olivia Peters (CA)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : Mire – Xinpeng Chen (CN)
May 2019 – Amsterdam
BEST FEATURE FILM : ALAYA – Meng SHI (CN)
BEST FEATURE DOCUMENTARY : Inviolable – The Fight for Human Rights – Angela Andersen (US)
BEST SHORT FILM : MIRACLE – Dimitar Stoyanov (UK)
BEST SHORT DOCUMENTARY : Darshan – Blessings of Saints (IN)
BEST DIRECTOR : Nucleus – Tobias Bieseke (DE)
BEST CINEMATOGRAPHY : April-Tokyo / Kent Yeung (HK)
ARFF GLOBE AWARD : OdeToSay – Aleksandra Zdziech (UA)
ARFF AUDIENCE AWARD : Six Figures No Suits – Aaron Wright (US – CA)
BEST EXPERIMENTAL FILM : Things I Have Seen in My Dreams – Joao Pedro Oliveira (PT)
BEST STUDENT FILM : Cosmos Express – Mocong Yuan (US)
ARFF INTERNATIONAL MENTION : The Safe House – Zak Mir (BD)
BEST TRAILER : The Perfect Gangster – Andy Deliana (US)