fbpx
Award Board
Around International -Berlin November 2017 Winners
  • BEST FEATURE  :  THE LAST ANIMALS –  KATE BROOKS (US)
  • BEST SHORT FILM : THE PAST WE LIVE IN – JEROME WEBER (LU)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : MANN OF THE MATCH – KARIN DUARTE (BR)
  • ARFF JURY AWARD :  LADY LABYRINTH – JO PRATTA (US)
  • BEST DIRECTOR : A CHRISTMAS CAROL – LUCA VECCHI (IT)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : CLEPTO 24:7 – DANIEL OBRADOVIC (DE)
  • ARFF GLOBE AWARD : SILENT KINGDOM – ZHONG REN (CN)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : YELLOW WATER – EMANUELE MICHETTI (US)
  • BEST STUDENT FILM : CUT! – SHUN ANDA (CA)
  • BEST TRAILER : LUMIERE – ROLAND BOU DIWAN (LB)
  Around International -Barcelona November 2017 Winners
  • BEST DIRECTOR :  A STEP FORWARD – HUGO ITO (JP)
  • BEST  FEATURE DOCUMENTARY : THE WAY – LUKE CAMERON (TW)
  • BEST SHORT FILM : TAXI DATE – VINCENT ROGER (FR)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : OLVIDADIZO – ARTURO ALANIS (ES)
  • JURY AWARD : WATER MEMORY – PAOLA KLEBERT (AR)
  • GLOBE AWARD : 1917: Why The Russian Revolution Matters – CERI DINGLE (UK)
  • BEST MUSIC VIDEO : NO RUSH – MARIANO SCHOENDORFF ARES (US)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : ALCHEMY – BRANDON POLANCO (US)
  • BEST TRAILER : Stare Into The Lights My Pretties – JORDAN BROWN (AU)
  Around International -Amsterdam November 2017 Winners
  • BEST FEATURE : OPIUM WAR –  JOHN LA RAW (MM)
  • BEST SHORT FILM :  LILT – JOSIAH CUNEO (US)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : BOU – MAHI RAMAKRISHNAN (MY)
  • ARFF JURY AWARD :  ANOTHER DAY – MARC LYON GALANG (US)
  • BEST DIRECTOR : ETERNAL WALTZ – LAURIE LAMSON (DE)
  •  BEST CINEMATOGRAPHY : THE LAST OF THE LAST – PIERRE ARAGOU Dir: Patrice Guillain (FR)
  • ARFF GLOBE AWARD : SUMAC – ERKAN KOLCAKKÖSTEND?L (TR)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : ANNA – CHRIS ROEST (NL)
  • BEST STUDENT FILM : MIME DOESN’T PAY – ELLA McKEON (US)
  • BEST TRAILER : PLAY WITH IT – VAUGHN DABNEY (US)
  Around International -Paris November 2017 Winners
  • BEST DIRECTOR : I WANTED TO TELL YOU – COHEN BACRY (IL)
  • BEST SHORT FILM : AGNÉS ET MILANE – TRISTAN TILLOLOY (FR)
  • BEST DOCUMENTARY : THEO’S CHOICE – Mi KL (US)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : FRANCONIA- JACCO KLIESCH (DE)
  • JURY AWARD  : FORTITUDE – BRIT LANDA (NO)
  • GLOBE AWARD : DAY OF THE AFRICAN CHILD – PETER MIDWA (KE)
  • BEST MUSIC VIDEO : I WENT AHEAD AND DID IT ANYWAY – MITCHELL LEONARD (US)
  • BEST STUDENT FILM : BLESSED DAYS – VALENTINA CASADEI (FR)
  • BEST EXPERIMENTAL : ENI – ASHVIN MESHRAM (NG)
  • BEST TRAILER : BIA – VALERIO NICOLOSI (BE)
   

Related Posts