Around International -Berlin October 2017 Winners
- BEST FEATURE FILM : PUYA / In the Circle of Time – SHAHBAZ NOSHIR (DE)
- BEST FEATURE DOCUMENTARY : THE BIG WAVE PROJECT – TIM BONYTHON (AU)
- BEST SHORT FILM : GUSTAV – Ken Williams & Denis Fitzpatrick (IE)
- BEST SHORT DOCUMENTARY : LOTTE THAT SILHOUETTE GIRL – Carla Patullo & Elizabeth Beecherl (US)
- ARFF JURY AWARD : LONELY SOULS OF MICROBES – MIKHAIL ROMANOVSKIY (RU)
- BEST DIRECTOR : VOICE OF A NATION – LUISA ZABEL (UK)
- BEST CINEMATOGRAPHY : MORA – SARA PROTTI (IT)
- ARFF GLOBE AWARD : THE GOOD SON – TOMISIN ADEPEJU (UK)
- BEST EXPERIMENTAL FILM : LIKE A RAISIN IN THE SUN – AJLA YEE (CN)
- BEST STUDENT FILM : FROM MARS AND VENUS – KEVIN KOK (NL)
- BEST TRAILER : OPEN WOUND THE UEBER MOVIE – JUERGEN R. WEBER (DE)
Around International -Amsterdam October 2017 Winners
- BEST FEATURE FILM : IL VIAGGIO – ALFREDO ARCIERO (IT)
- BEST FEATURE DOCUMENTARY : MAGIC PILLS – ANANDA MOORE (CA)
- BEST SHORT FILM : THE OUTER BOROUGHS – EUGENE LEHNERT (US)
- BEST SHORT DOCUMENTARY : FORGOTTEN PRAIRIE – RUEBEN TSCHETTER (CA)
- ARFF JURY AWARD : FIRST HOUSE ON THE HILL – MATTEO SARADINI (US)
- BEST DIRECTOR : LAST LAUGH – DANIEL COLL (UK)
- BEST CINEMATOGRAPHY : EDEN – ANA PIO (PT)
- ARFF GLOBE AWARD : MAN OF FAITH – Ganeta Sagova & Dobrin Kashavelov (BG- PH)
- BEST STUDENT FILM : AMERICAN ABSTINENCE – MAX VIKTOR HERBERT (DE)
Around International -Barcelona October 2017 Winners
- BEST DIRECTOR : DADDY – PAN TING (CN)
- BEST FEATURE DOCUMENTARY : MIGHTY GROUND – DELILA VALLOT (US)
- BEST SHORT FILM : FLEA – ALEJANDRO IRIAS (HN)
- BEST SHORT DOCUMENTARY : THE VISIBLE VOID – DAVID TODMAN (UK)
- BEST CINEMATOGRAPHY : JANE – LEROY BUTTON Dir : Stephen Osborne (AU)
- JURY AWARD : VIF – DIDIER BERINGUER (FR)
- GLOBE AWARD : TEMPORARY -JULIÀN CASTRO (AR)
- BEST MUSIC VIDEO : WHITE JEANS – GH Ridpath & Noah Ferche (US)
- BEST ANIMATION : HOPE – MICHAEL SCHERRER (CH)
- BEST EXPERIMENTAL FILM : THE WALL VR – CLAUDIO LAI (US)
Around International -Paris October 2017 Winners
- BEST DIRECTOR : BLACK QUIXOTES – SANDINO BURBANO (EC)
- BEST SHORT FILM : LA MARIPOSA – NOGA DEKEL (IL)
- BEST DOCUMENTARY : JURASSIC ROAD – NICOLAS MENDREK (DE)
- BEST CINEMATOGRAPHY : WHISPER IN THE WIND – JULIEN LASCAR (FR)
- JURY AWARD : LATIN AMERICAN SOLDIER – CARLOS A. HURTADO (US)
- GLOBE AWARD : SCOUTING FOR LIGHT – MORAND COLINE (FR)
- BEST MUSIC VIDEO : GLENDALE – SEAN WEHRLI (US)
- BEST STUDENT FILM : LAYMUN – Catherine Prowse & Hannah Quinn (UK)
- BEST EXPERIMENTAL : DISSENSION – JAMES R. WILEY (US)
- BEST TRAILER : Pasolini e la Terza Generazione – ANDREA NATALE (IT)