fbpx
Award Board
October 2019 – Barcelona
  • BEST DIRECTOR : Father For A Day – QIAO Zhi (CN)
  • BEST DOCUMENTARY : Chronicle of a Culture – Linda Mikkelsen (DK – KE)
  • BEST SHORT FILM : All That You Love Will Be Carried Away – Thad Lee (US)
  • BEST CINEMATOGRAPHY :  Oh Yeah – Martin Blanco & dir: Lilena Marinou (US)
  • ARFF GLOBE AWARDS : The Dalai Lama: Scientist – Dawn Gifford Engle (US – IN) / HeartWood – Stefano Petroni (IT,BR,CO,MX)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Mouth Water – Intoxicated – dir: Claudio Zagarini (IT) / BoyMom – Emily S. James (US)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : ENOXAIAR – Lea Gygli (CH)
  • BEST MUSIC VIDEO : Dilemma – Feenix / dir: Jesse Haaja (FI)
  • BEST STUDENT FILM : Ad Meliora – Rebekah Burrows (US,BS)
  • BEST ANIMATION : Terror Fervor – Phoebe Parsons (CA)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Mountain – Gabriel Thomas Ayache (IL) / Cold Cuts – Jose Maria Carrizo (AR)
  • BEST TRAILER : The Brothers Sinclair BTS – Ronny Jay (US)
  October 2019 – Paris
  • BEST DIRECTOR : Into The Void – Yossera Bouchtia (US)
  • BEST DOCUMENTARY : Born Balearic: Jon Sa Trinxa and the Spirit of Ibiza – Lily Rinae (JP – ES)
  • BEST SHORT FILM : Washout – Alexandre Masson (FR)
  • BEST CINEMATOGRAPHY :  Tom Of Your Life – Christopher Rejano & dir:Jer Sklar (US)
  • ARFF GLOBE AWARDS : Mount Popa – Stéphane Lévy (FR) /  The Last Lung of the World – Yamina Benguigui (FR – CD)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Into the Dark (US-NO) / Green Apple – Eduardo Jaar (DO)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : Figure – Hao-Ying Li (UK)
  • BEST MUSIC VIDEO : Astronaut – Pierre Ponchant (FR)
  • BEST STUDENT FILM : Immersed – Arianna Sciancalepore (IT)
  • BEST ANIMATION : Master Moley By Royal Invitation – Leon Joosen (UK)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Look! – Adam Trad (AU) / Colour Me Free – Gray Hodgkinson (SG)
  • BEST TRAILER : The Donation Trailer – Tom J. Post (US)
  October 2019 – Berlin
  •  BEST FEATURE FILM : Tom Of Your Life – Jer Sklar (US)
  • BEST FEATURE DOCUMENTARY : Stolen Babies of Spain – Greg Rabidoux (US – ES)
  • BEST SHORT FILM : K R I M – Manuel Hüttner (AT)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : UNCLAIMED REMAINS “Forgotten” – Thomas Phillips (US)
  • BEST DIRECTOR : Ensayo 3: Malta – Hans Neumann (US- MT)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : New York Rhapsody – Andrew Trost & dir: Salvatore D’Alia (US)
  • ARFF GLOBE AWARD : Moldova / Laborator Experimental – Cristian Gugu (MD-RO)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : SRAI, 2019 – Iana Osman (RU)   / We are all on the same bus – Nuno Serrão (PT)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : PLAY – Piotr Sulkowski (PL)
  • BEST STUDENT FILM : WALD – Floortje Pols (NL – BE)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : Genericamente – Giulio Neglia (IT)
  • BEST TRAILER : Draußen die Frauen – Arne Dechow (DE)
  October 2019 – Amsterdam
  • BEST FEAUTURE DOCUMENTARY : Armenia(s), Time for Artists – David Vital-Durand & Anahit Dasseux Ter Mesropian (AM-CA-FR)
  • BEST SHORT FILM : Athel – Alyazia Nahyan (AE)
  • BEST SHORT DOCUMENTARY : Displacement – Jacek J?drzejczak (PL)
  • BEST DIRECTOR : Cuerpos de sal – Atonatiuh Bracho & Damián Comas (MX)
  • BEST CINEMATOGRAPHY : Concert – Marko Bradar & dir: Barbara Zemlji? (SI)
  • ARFF GLOBE AWARDS : The Donbass children – Lubomir Dankov (BG) / Ice farmers – Tatsuya Ino (JP)
  • ARFF AUDIENCE AWARDS : Kindred Spirits – Yael Shimon (NL) & The Human Condition – Jon Stewart (US)
  • BEST EXPERIMENTAL FILM : Other – Tiana Dueck (CA)
  • BEST STUDENT FILMS : Bourgeois Absolution – Jorrit Bouwmans (NL) / Fishbowl – Xueni Yang (CZ)
  • ARFF INTERNATIONAL MENTIONS : WALI – Tobias James &Duncan Nicholls (UK) / GUNS – Diego Silva Acevedo (US)
  • BEST TRAILER : Curls for the Girls – Jenn Repp (US,CA,AU)

Related Posts